Czy warto zainwestować w magazyn energii?
Instalacje fotowoltaiczne na dobre zagościły w naszych domach. To rozwiązanie, które nie tylko przynosi ulgę naszym comiesięcznym budżetom, redukując rachunki za energię elektryczną. To także sposób na redukcję zanieczyszczeń, które są emitowane do atmosfery przez duże, tradycyjne elektrownie. W dzisiejszych czasach efektywna instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w solidny magazyn energii. Czym jest i czy warto zainwestować w magazyn energii do domu?

Jak działa magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na odbiór oraz przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej, produkowanej przez panele fotowoltaiczne. W przypadku typowej instalacji, w której nie zdecydowano się na montaż magazynu energii, cała nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia do sieci energetycznej. W teorii nie ma w tym nic złego, bowiem właściciele OZE, którzy zawarli tak zwaną „starą umowę” posiadają konkretne benefity wynikające z odsprzedaży swojej nadwyżki do zakładu energetycznego.
Obecnie zasady uległy istotnym zmianom, przez co magazyn energii stał się jeszcze bardziej opłacalny. Przykładem urządzenia, które możemy zakupić w dobrej cenie, jest domowy magazyn energii Lublin AppEnergy - 10 kWh / 5 kWh, który może stanowić ciekawą propozycję dla osób posiadających instalacje fotowoltaiczne.
Jakie zalety niesie za sobą korzystanie ze specjalnych magazynów energii elektrycznej?
Podstawową zaletą, jaka płynie z wykorzystywania magazynu energii elektrycznej, jest możliwość przechowywania oraz późniejszego wykorzystywania nadwyżki prądu bez większych strat. Dzięki temu możemy zaoszczędzić znaczne kwoty finansowe, obniżając rachunki przesyłane przez zakład energetyczny.
Dodatkowo magazyn energii umożliwia stałe zasilanie urządzeń, podłączonych do gniazdek elektrycznych w domu. Ta zaleta objawia się w sytuacji, gdy dojdzie do chwilowego spadku napięcia, czy awarii, która powoduje brak prądu w sieci energetycznej. Dzięki temu nie musimy obawiać się o uszkodzenie sprzętu, co więcej, możemy spokojnie pracować zdalnie, czy relaksować się, korzystając z własnej, wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne energii elektrycznej.

Czy warto zainwestować w magazyn energii do domu?
Odpowiedź na to pytanie może być jednoznaczna - to zależy. Trzeba jednak przyznać, że takowe rozwiązanie niesie za sobą niemalże tylko i wyłącznie korzyści. Przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej w magazynie energii, czyli notabene specjalnych akumulatorach, to sposób na oszczędność pieniędzy. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na nieprzerwane zasilanie wszystkich domowych urządzeń, również w przypadku awarii sieci energetycznej, czy chwilowego spadku napięcia.
Czy warto zainwestować w magazyn energii? - podsumowanie.
Magazyn energii to wciąż mało popularne rozwiązanie, o którym wielu użytkowników instalacji nie ma zielonego pojęcia. Rozwiązanie w postaci pojemnych akumulatorów to spore udogodnienie i szansa na dodatkowe oszczędności, szczególnie w sytuacji, gdy prosument (posiadacz instalacji OZE) posiada nową, znacznie mniej korzystną umowę.
Korzystając z magazynu energii, nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej odkłada się w akumulatorach, dzięki czemu możemy wykorzystać ją w dowolnym momencie, na przykład po zmroku, gdy ogniwa fotowoltaiczne nie są w stanie produkować prądu. W innej sytuacji cała nadwyżka powędrowałaby do sieci energetycznej, tym samym nie generując dla inwestora żadnych wartości dodanych.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Montaż pompy ciepła w 2023 roku — czy warto? Podpowiadamy!
-
10 najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze hotelu
-
Recykling w Pułtusku — dlaczego warto segregować i oddawać złom?
-
Jak zamontować listwy przypodłogowe? Poznaj 5 najczęstszych błędów i dowiedz się, jak ich uniknąć!
-
Hotel na obrzeżach czy w centrum miasta?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Ranking firm sprzątających Kraków - nasze top 10
-
Co powinieneś wiedzieć o przeprowadzce biura?
-
Jaki system ERP wybrać dla swojej firmy?
-
Domki holenderskie - wady i zalety
-
Jak wybrać odpowiednią moskitierę?
Najnowsze komentarze:



