Jak zamontować listwy przypodłogowe? Poznaj 5 najczęstszych błędów i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Listwy przypodłogowe są świetnym sposobem na wykończenie wystroju każdego domu i mieszkania, a dzięki swojej konstrukcji poza niepodważalnymi walorami estetycznymi pełnią też funkcję maskującą wszelkie nierówności wynikające z montażu paneli i desek podłogowych. Montaż listew nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, potrafi jednak przysporzyć problemów.
Jakie sposoby montażu listew przypodłogowych są dostępne?
Na naszym rynku najczęściej spotykanymi metodami montażu listew przypodłogowych są metody na klej oraz na klipsy montażowe. Obydwa spełniają świetnie swoją funkcję, jednak powodują kompletnie inne problemy w czasie samego procesu montażu. Z pewnością metoda na klipsy pozwala na więcej błędów, które są łatwiejsze do ukrycia, jednak nie oznacza to, że nie zdarzają się błędy nie do poprawienia. Pamiętać trzeba, że listwy wykończeniowe – ćwierćwałki, kątowniki drewniane i listwy karniszowe służą przede wszystkim za element estetyczny, więc powinny spełniać tą rolę w pełni. Znajomość najczęściej popełnianych błędów sprawi, że dużo łatwiej będzie zadbać o prawidłowy montaż.
Jakie są najczęściej popełniane błędy?
1. Zły dobór listew.
Nie istnieje rozwiązanie uniwersalne, pasujące do każdego pomieszczenia, wystroju wnętrza i zastosowania. Każde pomieszczenie ma indywidualny charakter i to do niego powinny być dobierane listwy przypodłogowe. Źle dobrane mogą powodować problemy z ustawianiem mebli przy ścianach i zmniejszać funkcjonalność pomieszczenia. Również pod kątem estetycznym listwy muszą współgrać z planowanym wystrojem wnętrza, by nie były elementem odstającym wyglądem od reszty pomieszczenia.
2. Niewłaściwe przygotowanie powierzchni montażu.
Przed montażem listew należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będą one montowane. Jeśli Jest to pierwszy montaż, pamiętać należy, że listwy montuje się dopiero po ostatecznym pomalowaniu ściany. Powierzchnia, do której montowane są listwy, powinna być jak najbardziej gładka, by nie powstawały szczeliny między listwą i ścianą. Należy ją dokładnie oczyścić i jeśli wykorzystywana będzie metoda na klej odpowiednio odtłuszczona. Przygotowanie podłoża zapewni długą trwałość i estetyczny wygląd, bez niedociągnięć w miejscu przejścia między listwą i ścianą.
3. Złe docinanie listew.
Bardzo często spotykanym błędem podczas montażu listew przypodłogowych jest niewłaściwa metoda cięcia. Przede wszystkim listwy powinny być dobrze wymierzone, by nie używać bardzo krótkich, nieestetycznie wyglądających docinek przy narożnikach. Nie powinno się też stosować łączenia pod kątem prostym. Profesjonalnym cięciem jest cięcie pod kątem 45 stopni, które zapewnia dobre spasowanie i jednocześnie wysoką estetykę. Istotne jest, by cięcie wykonywać precyzyjnie i cierpliwie, ponieważ niedokładne podejście do tego zadania może powodować nierówności, a nawet rozszczepianie materiału.
4. Zła technika montażu.
Wybierając listwy, trzeba zwrócić uwagę na wskazany sposób montażu. Producent zazwyczaj określa dokładnie, w jaki sposób listwy mają być przymocowane, by gwarantowało to trwałość na odpowiednim poziomie. Przy montażu na klej pamiętać trzeba o odpowiednim rozprowadzeniu go na powierzchni, by listwa przyklejona była odpowiednią powierzchnią. Nie można też używać zbyt dużo kleju, ponieważ spowoduje on odsunięcie listwy od ściany i powstanie nieestetycznej szczeliny na łączeniu.
5. Brak dokładności przy łączeniu narożników.
Narożniki stanowią największy problem dla większości osób dokonujących po raz pierwszy montażu listew przypodłogowych. Niezwykle istotna jest tu precyzja w docinaniu pod kątem 45 stopni, ponieważ delikatne nawet odchylenie kąta spowoduje widoczne niedoskonałości, których nie da się zamaskować. Warto korzystać z dokładnych, profesjonalnych narzędzi, które gwarantują dokładne cięcie, bez ryzyka poruszenia materiału w jego trakcie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
10 najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze hotelu
-
Recykling w Pułtusku — dlaczego warto segregować i oddawać złom?
-
Jak zamontować listwy przypodłogowe? Poznaj 5 najczęstszych błędów i dowiedz się, jak ich uniknąć!
-
Hotel na obrzeżach czy w centrum miasta?
-
Szkło lacobel i szkło hartowane - czym się różnią?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Ranking firm sprzątających Kraków - nasze top 10
-
Co powinieneś wiedzieć o przeprowadzce biura?
-
Jaki system ERP wybrać dla swojej firmy?
-
Domki holenderskie - wady i zalety
-
Jak wybrać odpowiednią moskitierę?