Skip to main content

W jakich budynkach montaż windy jest obowiązkowy?

Winda w nieruchomości jest bardzo dużym ułatwieniem zarówno dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, jak i dla pozostałych lokatorów. Umożliwia ona wygodne wnoszenie cięższych rzeczy na wyższe piętra i niejednokrotnie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. W jakich budynkach można się spodziewać windy i jak wyglądają aktualne przepisy odnośnie do konieczności ich montażu?

Jaką windę zamontować w bloku?

Gdzie montowane są windy?

Do tej pory obowiązują przepisy z 12 kwietnia 2002 roku, według których winda powinna być zamontowana w każdym nowo powstającym budynku, w którym różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i ostatnią kondygnacją nadziemną wynosi więcej niż 9,5 metra, co odpowiada czterem piętrom budynku. Mówiąc prościej, każdy budynek, który posiada więcej niż cztery piętra musi być wyposażony w windę. Dokładnie opisane jest to w artykule "Rodzaje napędów w windach - jaka jest prędkość windy w bloku?", który wprowadza też w podstawowe technikalia ich funkcjonowania.

Przepis ten jest bardzo użyteczny, ponieważ ułatwia on seniorom i osobom z niepełnosprawnościami dostęp do większego wyboru mieszkań, zaś pozostałym lokatorom umożliwia transportowanie ciężkich przedmiotów na wyższe kondygnacje. Planowana jest jednak modyfikacja tego przepisu. Co dokładnie ulegnie zmianie?

Jak wygląda kwestia montażu windy w starszych budynkach?

Wielu zarządców nieruchomości, które posiadają cztery lub mniej kondygnacji, podejmuje coraz częściej decyzje o montażu windy w ich budynkach. Często podyktowane jest to najzwyczajniej potrzebami lokatorów. By ułatwić ten proces, ministerstwo infrastruktury oferuje dofinansowanie montażu wind poprzez realizację programu Dostępność Plus. W ramach tego programu spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, placówki oświatowe, służby zdrowia oraz instytucje kultury mogą składać wnioski i pożyczki, celem likwidacji barier architektonicznych.

W ramach dofinansowania można dobudować szyb windowy oraz opłacić zakup i montaż dźwigu osobowego. W przypadku nieruchomości z już istniejącymi windami pojawia się możliwość wykorzystania dofinansowania wymiany lub modernizacji istniejącej windy, celem dostosowania jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jak się montuje windy w blokach?

Gdzie warto szukać oferty montażu wind?

Na rynku znaleźć można wiele ofert montażu oraz serwisu dźwigów osobowych. Zdecydowanym faworytem jest Serwis wind Komodo, posiadający w swojej ofercie zarówno usługi montażu dźwigów, jak i ich konserwacji. Firma realizuje projekty związane z montażem różnego rodzaju wind, od gastronomicznych, przez osobowe do towarowych. Wszystkie wykonywane są z dbałością o szczegóły i zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkownikom. Wieloletnie doświadczenie i szeroka wiedza techniczna zapewniają najwyższy poziom obsługi i szybkie wykonania.

Serwis wind Komodo - windy osobowe i towarowe
ul. Złotno 41
94-221 Łódź
Tel:  530 070 220
www: www.komodo-windy.pl

Jakie będą nowe wymagania odnośnie do montażu wind?

Zgodnie z planowanymi zmianami, już niedługo wymóg montażu wind będzie dotyczył dużo większej ilości budynków. W myśl opracowywanej ustawy obowiązek montażu windy obowiązywać ma w budynkach mieszkalnych posiadających 3 piętra i więcej oraz budynki użyteczności publicznej posiadające dwie i więcej kondygnacji. W ten sposób rząd chce doprowadzić do wyeliminowania jak największej ilości barier dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Projekt ten ma bardzo duże poparcie społeczne, więc należy się spodziewać rychłego wprowadzenia go w życie. Z pewnością ułatwi on życie wielu osobom i sprawi, że zarówno mieszkania, jak i urzędy staną się bardziej dostępne dla obywateli.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.